PROGRAM

8.15 - 9.00

Rejestracja uczestników oraz sesja networkingowa

Konferencje są okazją do wymiany wiedzy i doświadczeń uczestników. Dlatego też zapraszamy Państwa do aktywnego udziału w specjalnie zorganizowanej sesji mającej na celu wzajemne poznanie się i wymianę doświadczeń. Wspólnie z ekspertem w obszarze networkingu, Grzegorzem Turniakiem, przygotowaliśmy dla Państwa sesję networkingową, dzięki której będą Państwo mogli w pełni wykorzystać czas spędzony podczas IoT Summit.

Sesję networkingową poprowadzi dla nas:

Grzegorz Turniak

Prezes, Akademia Rekomendacji

9.00 - 9.10

Otwarcie konferencji

Przemysław Gamdzyk

CEO & Meeting Designer, Evention

Sesja wystąpień Keynotes

9:10 - 9:35

Wojna platform – kto będzie liderem w świecie Internetu Rzeczy

Obecnie IoT to obszar ścierania się różnych pomysłów, platform i grup rynkowych. Kto może stać się dominantem tego rynku w przyszłości?

Olena Kaplan

Senior Analyst, Beecham Research

9:35 - 10:05

Od produktów do usług

W jaki sposób Internet Rzeczy fundamentalnie zmieni modele biznesowe wielu organizacji i przeobrazi producentów w usługodawców.

Dr Aleksander Poniewierski

Partner, EMEIA Advisory Center IoT/OT Leader, Ernst & Young Advisory

10:05 - 10:35

Industrial Internet Security Framework*

Internet przemysłowy musi być bezpieczny w całości. To oczywiście dotyczy technologii: punktów końcowych; pracy w warunkach zapylenia i mgły; komunikacji jako takiej (czyli zgromadzonych danych, przesyłanych i wykorzystywanych). Dotyczy również biznesu: od poziomu CSO i zarządu w dół całej organizacji. Temat bezpieczeństwa jest ważny czas – od kiedy tylko system IIoT zostają podłączone jakkolwiek do Internetu. Potrzeba tutaj czegoś znacznie więcej niż jednej technologii bezpieczeństwa – musimy mieć framework bezpieczeństwa będący fundamentem architektury rozwiązania Internetu Przemysłowego. Dlatego Industrial Internet Consortium opublikowało właśnie document dotyczący architektury referencyjnej takich rozwiązań – Industrial Internet Reference Architecture.

Stephen Mellor

CTO, Industrial Internet Consortium

10.35 - 11.15

Dyskusja panelowa: Internet Rzeczy a sprawa polska

Czy Polska jest dobrym miejscem do projektowania, tworzenia i testowania nowych rozwiązań z obszaru Internetu Rzeczy i komunikacji Machine-2-Machine? Czy specjalizacja w tym obszarze stanowi szansę dla polskiej branży technologicznej, by wybić się tutaj poprzez innowacje i uzyskać światową skalę działania? Czy ten obszar wymaga pomocy i działań wspierających ze strony państwa? Co możemy zrobić, by nasza gospodarka nie zmarnowała tej szansy, którą stwarza Internet Rzeczy i uzyskana dzięki niemu cyfryzacja produktów i usług?

Prowadzenie:

Przemysław Gamdzyk

CEO & Meeting Designer, Evention

Udział wezmą m.in.:

Edyta Kocyk

Współzałożycielka, Sidly

Konrad Świrski

Prezes Zarządu, Transition Technologies S.A.

Michał Pukacz

Członek Zarządu, Polski Klaster Badań i Rozwoju Internetu Rzeczy

Jan Filip Staniłko

Zastępca Dyrektora Departamentu Innowacji, Ministerstwo Rozwoju

11.15 - 11.45

Przerwa kawowa

SESJE RÓWNOLEGŁE

11.45 - 13.45

Miejsce pracy, miejsce życia – czyli inteligentne usługi wokół nas za sprawą Internetu Rzeczy i komunikacji M2M

11.45 - 12.15

Integracja inteligentnych rozwiązań

W jaki sposób pojawienie się nowych źródeł danych pochodzących z odczytów elementów i systemów inteligentnej infrastruktury miejskiej wpływa na rozwój idei miasta jako platformy danych. Jak sprawić, by poszczególne systemy i rozwiązania inteligentnej infrastruktury nie stanowiły oddzielnych wysp, ale żeby od raz budować je z myślą o integracji (w tym na poziomie danych). Dlaczego wszyscy mają z tym problem i co z nim zrobić?

Tomasz Nadolny

Dyrektor w Kancelarii Prezydenta, Urząd Miejski Gdańska

12.15 - 12.35

Praktyczna droga do innowacji IoT

Trendy IoT w perspektywie Intela. Dlaczego takie firmy jak Intel i Cybercom działają razem. Proces tworzenia innowacji IoT. Przykłady rzeczywiście działających rozwiązań.

Jacek Fischbach

Business Unit Leader, Cybercom

Andrzej Jankowski

IoT Ecosystem Manager, Intel Technology Poland

12.35 - 12.55

Studium przypadku: system zdalnego monitoringu jakości powietrza w aglomeracji

System wymiany i raportowania danych o jakości powietrza. Pozyskiwanie danych. Wspólne mechanizmy i narzędzia wymiany danych pochodzących z różnych systemów pomiarowych – jak uzyskać wysoką jakoś finalnej informacji? Agregacja danych i możliwość przyjmowania danych od innych dataloggerów (w tym sieci przemysłowych).

Tomasz Kosiak

Ekspert, Fundacja ARMAAG

12.55 - 13.15

Smart City jest już passé, dzięki IoT pora na Adaptive City

Jak możemy zadbać o środowisko naturalne w miastach? Miasta generują olbrzymie ilości zanieczyszczeń powietrza, wody, gleby oraz śmieci, stale rośnie liczba mieszkańców dużych miast, to generuje znaczące koszty. Tymczasem mamy do dyspozycji otwarte dane i narzędzia służące do szybkiej propagacji informacji. Co może nam dać tutaj dodatkowo platforma sensoryczna IoT? Czym jest kontekst Adaptive City? Do czego jeszcze IoT/AoT może nam się przydać?

 

Sebastian Jakubiak

Managing Director, Sensonar

13.15 - 13.45

Interoperacyjność w czasach Internetu rzeczy

Wizja Internetu rzeczy jest fascynująca. Przestrzeń wokół nas wypełniona zostanie trylionami sensorów i aktuatorów, które zgrupowane oddziałując ze sobą, umożliwią tworzenie „serwisów podstawowych”. Następnie, w zależności od potrzeb użytkowników (czy pomysłowości twórców), sensory, aktuatory i serwisy będą ze sobą łączone w celu stworzenia nowatorskich aplikacji. Oczywistym jest więc, że sensory, aktuatory i serwisy będą musiały rozumieć się nawzajem.

Rzeczywistość nie wygląda jednak tak różowo. Zafascynowanie potencjałem i możliwością osiągnięcia wysokiego zysku powoduje, że coraz więcej firm oferuje własne rozwiązania, aplikacje i platformy,  przekonując swoich klientów, że dzięki nim wejdą do magicznej krainy Internetu Rzeczy. Prowadzi to do powstania niezależnych „internecików rzeczy”, które są niezdolne do komunikacji między sobą.

Jak zatem można przejść z okresu „rozdrobnienia feudalnego” do globalnego Internetu rzeczy? Prezentacja będzie bazować na wynikach projektu europejskiego Inter-IoT, w którym jednym z partnerów jest Instytut Badań Systemowych Polskiej Akademii Nauk.

Marcin Paprzycki

Prezes, Oddział Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI)

11.45 - 13.45

Obszar zastosowań przemysłowych, B2B i innowacje w świecie Internetu Rzeczy

11.45 - 12.10

Rola operatorów telekomunikacyjnych w rozwoju IoT

Czy ewolucja usług operatorów telekomunikacyjnych będzie kreować nowe potrzeby biznesowe w różnych segmentach gospodarki czy jedynie odpowiadać na wymagania płynące od poszczególnych klientów końcowych? Jakie alternatywne technologie dostępowe są obecnie dostępne na rynku (licencjonowane oraz nielicencjonowane)? Gdzie leży przewaga konkurencyjna operatorów (zaczynając od dostawcy infrastruktury poprzez platformę realizacji usług aż do dostawcy usług)? Jak operatorzy mogą pozycjonować się wobec alternatywnych dostawców IoT. Porównanie podejść CAPEX/OPEX w usługach IoT. Przykłady komercyjnych zastosowań IoT z rynków europejskich.

Marcin Mizgalski

International Sales Manager, Telecommunications Industry, IMPAQ Group

12.10 - 12.35

Internet rzeczy i automatyka przemysłowa

Dlaczego świat automatyki i IP ulega nieuchronnej konwergencji i co to oznacza dla zakładów przemysłowych.

Marek Niziołek

CIO, Synthos

12.35 - 13.05

Cyfrowa fabryka*

Dygitalizacja procesu produkcyjnego z wykorzystaniem sensorów na przykładzie linii produkcyjnych klocków LEGO.

Jesper Toubol

Vice President E&M Elements & Moulds, LEGO Group

13.05 - 13.25

BigData z IoT czyli state-of-the-art w obszarze opomiarowania i przetwarzania informacji pochodzących z urządzeń i rozwiązań przemysłowych

Rodzaje aktywów przemysłowych lub komunalnych ze względu na typ operacji oraz możliwości monitorowania i zbierania danych. Akwizycja i przetwarzanie danych przemysłowych (ETL & End Node Computing). Jakość, eksloracja i wizualizacja danych. Budowanie modeli oraz ich aspekty – w tym cele biznesowe a parametry techniczne, modele predykcyjne (z nauczycielem), modele detekcji anomali/awarii, ocena jakości modelu (metryki, macierze konfuzji, lead time), overfitting i walidacja. Wdrożenie, utrzymanie i wykorzystanie modelu.

Marcin Borucki

Advanced Lead Data Scientist, GE Aviation Digital

13.25 - 13.45

Dane i nowe modele biznesowe w IoT

Gdyby Twoja infrastruktura potrafiła mówić – o co byś ją zapytał? Czy chciałbyś aby drzwi Twojego sklepu mówiły Ci, ilu klientów przez nie przechodzi każdego dnia i ile czasu poświęcają na zakupy? A może zarządzasz flotą pojazdów i chciałbyś dowiadywać się natychmiast o każdej próbie kradzieży paliwa? Wynajmujesz drogie i zaawansowane technologicznie maszyny i interesuje Cię, czy są użytkowane w prawidłowy sposób a nawet chciałbyś przewidzieć ich awarię, by móc jej zapobiec? Nowe technologie IoT, sprawna komunikacja urządzeń i analiza danych pozwalają to wszystko osiągnąć.

Marcin Wawrzyński

Managing Partner, DOTS

13.45 - 14.30

Obiad

Sesje roundtables

Warsztaty

14.30 - 16.00

Sesje roundtables

W trakcie sesji roundtables odbędą się 2 rundy dyskusji po 40 minut każda.

Równoległe dyskusje roundtables to element konferencji angażujący wszystkich uczestników. Ta sesja ma kilka celów. Po pierwsze, bezpośrednią wymianę opinii i doświadczeń w ramach konkretnego zagadnienia, interesującego daną grupę uczestników. Po drugie możliwość spotkania i rozmowy z prowadzącym dane roundtable – wybraliśmy bowiem do ich prowadzenia osoby o dużej wiedzy i doświadczeniu. Sesja roundtables to b. szerokie spektrum tematów i bogate grono wybitnych osobowości ze świata cybersecurity w roli prowadzących – tak aby każdy uczestnik konferencji mógł znaleźć interesującą go najbardziej dyskusję i poznać w ten sposób innych uczestników zainteresowanych tą samą tematyką.

Runda I – 14.35 – 15.15

Miasto jako platforma danych

Tomasz Nadolny

Dyrektor w Kancelarii Prezydenta, Urząd Miejski Gdańska

W morzu danych – analityka w kontekście IoT

Jakiego rodzaju aktywa chcą Państwo włączyć do swojej sieci IoT? Jakie efekty biznesowe chcą Państwo uzyskać przy pomocy IoT w organizacji? Jakie kompetencje są istotne do zbudowania IoT w organizacji? Czy wymagane są duże nakłady w infrastrukturę IT do robienia analityki na danych IoT? Jakie dane i jakiej jakości dane są konieczne?

  1. Czy zbierane są dane diagnostyczne do analizy w bazach danych lub na nośnikach danych „post mortem”?
  2. Czy zbierane są dane o czynnościach serwisowych dla istotnych urządzeń w sposób przystępny do analizy? – Bazy danych, ustandaryzowane arkusze kalkulacyjne? (Awarie, naprawy, wymiany, przeglądy i prace konserwacyjne)

Marcin Borucki

Advanced Lead Data Scientist, GE Aviation Digital

Internet rzeczy w przemyśle

Marek Niziołek

CIO, Synthos

Ekosystemy i platformy Internetu Rzeczy

Marcin Paprzycki

Prezes, Oddział Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI)

Rynek IoT – operatorzy i reszta świata

Kto przyczyni się do rozpowszechnienia usług IoT – Operatorzy telekomunikacyjni, alternatywni, czy firmy zupełnie niezależne technologicznie?

Marcin Mizgalski

International Sales Manager, Telecommunications Industry, IMPAQ Group

Runda II – 15.20 – 16.00

Miasto jako platforma danych

Tomasz Nadolny

Dyrektor w Kancelarii Prezydenta, Urząd Miejski Gdańska

W morzu danych – analityka w kontekście IoT

Jakiego rodzaju aktywa chcą Państwo włączyć do swojej sieci IoT? Jakie efekty biznesowe chcą Państwo uzyskać przy pomocy IoT w organizacji? Jakie kompetencje są istotne do zbudowania IoT w organizacji? Czy wymagane są duże nakłady w infrastrukturę IT do robienia analityki na danych IoT? Jakie dane i jakiej jakości dane są konieczne?

  1. Czy zbierane są dane diagnostyczne do analizy w bazach danych lub na nośnikach danych „post mortem”?
  2. Czy zbierane są dane o czynnościach serwisowych dla istotnych urządzeń w sposób przystępny do analizy? – Bazy danych, ustandaryzowane arkusze kalkulacyjne? (Awarie, naprawy, wymiany, przeglądy i prace konserwacyjne)

Marcin Borucki

Advanced Lead Data Scientist, GE Aviation Digital

Nowe pomysły na IoT – zastosowania w biznesie i przemyśle

 

Konrad Napieralski

Sr. Business Development Manager Internet of Things Business Unit, Cisco

Marcin Wawrzyński

Managing Partner, DOTS

Ekosystemy i platformy Internetu Rzeczy

 

Marcin Paprzycki

Prezes, Oddział Mazowieckiego Polskiego Towarzystwa Informatycznego (PTI)

Rynek IoT- operatorzy i reszta świata

 

Marcin Mizgalski

International Sales Manager, Telecommunications Industry, IMPAQ Group

14.30 - 15.15

Od wyzwania biznesowego do działającego rozwiązania technologicznego IoT - przewodnik krok po kroku

W trakcie sesji zaprezentujemy jak przebiega proces prototypowania rozwiązań IoT, zaczynając od definicji problemu biznesowego do fazy PoC, w której jesteśmy gotowi zademonstrować prototyp rozwiązania. Podczas warsztatu oprzemy się o realny przypadek zastosowania ze Skandynawii. Pokażemy dlaczego warto prototypować, co zyskujemy i czego uczymy się podczas takiego projektu. Będziemy również gotowi porozmawiać o kosztach prototypowania i dlaczego pewno opłaca się w nie inwestować? W trakcie sesji przejdziemy przez wszystkie kroki konieczne do uruchomienia działającego rozwiązania i zademonstrujemy jak dzisiejsza technologia wpływa na  konkretne wartości biznesowe.

Jarosław Trepczyński

IoT Technical Leader, Cybercom Poland

Rafał Rudnicki

Technical Sales Executive, Cybercom Group

16.00 - 16.15

Podsumowanie i zakończenie konferencji

Przemysław Gamdzyk

CEO & Meeting Designer, Evention